Karbon Filtre Sistemleri

Karbon Filtre Sistemleri

Karbon Filtre Sistemleri

Alkali suyun elde edilebilmesi için uygulanmakta olan filtre sistemleri arasında bulunan aktif karbon filtresi son derece etkili ve oldukça efektif sonuçları olan bir arındırma cihazıdır. Aktif karbon filtresi ne işe yarar sorusuna verilecek olan ilk yanıt genişletilmiş olan yüzeyi ve gözenekli yapısı sayesinde suyun kokusunu su içerisindeki gazları ve özellikle kloru arındırmak olmaktadır.

Zira klorlu yapıdaki su içimi sert olacağından dolayı Ph değeri de zaman içerisinde düşmektedir. Bunu önleyebilmek için kullanılan aktif karbon filtrelerinde Hindistan cevizi, kömür, petrol, odun gibi hammaddeler ile birlikte gözenekli yüzey elde edilmektedir. Bu sayede su kaliteli bir şekilde arındırılmaktadır.

Su arıtma cihazları için 2 farklı gruba ayrılır. Aktif kelimesinin anlamı ise kömür arasında gözenek meydana getirmektedir. Bu işlem karbonun alan bölgesini genişletir. Filtrenin yüzeyi milyonlarca ufak noktadan oluşmaktadır. Blok kelimesi ise patentli teknoloji kullanılarak kömürün gözenekli bir blok halinde sıkıştırılmasıdır. Bu kanalların yüzeyi suyu kirletici maddelerin buraya yapışmasını sağlamaktır. Delik ve alan arttıkça aktif karbon filtresi kirletici elementleri filtreleme gücü de artar. Aktif karbon üretilmesinde kullanılan ham maddeler ise hindistan cevizi kabuğu, kömür, odun ve petrol atıklarıdır.

            Aktif Karbon Filtre Nedir?

Aktif karbon filtre üzerindeki milyonlarca ufak gözenekten dolayı koku yayan ve zehirli gazlar tutulur. Aktif karbon filtre kullanıldığı ortamın hava kirliliğine ve kullanım sıklığına göre değiştirilmelidir. Aktif karbon filtresi genel olarak suyun organik bileşiklerinden uzaklaştırılması ve uygun hale getirilmesi için kullanılır. Suyun imalat işleminde kullanılması uygun hale getirilir. Hümik asit ve fulvik asit gibi içilebilir organik maddeleri ortadan kaldırmak, sudaki klorun asitle reaksiyona girmesini önler. Aktif karbon filtrasyon, herhangi bir su arıtma yönteminde olduğu kirletici maddelerin giderilmesinde yeterli değildir. Sodyum, mikrop, nitratlar filtreleme ile uzaklaştırılamaz. Bu bilgiler ile aktif karbon filtresi ne işe yarar sorusunun cevabını vermiş olduk.

Aktif Karbon Filtresi İle Organik Su Arıtma

Özellikle endüstriyel kurumlarda kullanılmakta olan suyun içerisindeki zararlı olan bakterilerin, kum ve klor gibi unsurların arındırılabilmesi için geniş yüzeyli olan aktif karbon filtresi devreye sokulmaktadır. Aktif karbon filtresi nedir sorusuna yanıt verdikten sonra çalışma prensibinden de bahsetmemiz gerekiyor. Zira aktif karbon filtresi tek başına suyun içerisindeki zararlı unsurları arındırmak için yeterli değildir. Yüzeyi geniş ve gözenekli olan aktif karbon filtresi daha çok klor gibi suyun doğallığını bozan unsurların gözeneklere yapışmasında devreye sokulmaktadır. Bu yönüyle birlikte gözenekler dolduğunda filtrenin değişme ihtiyacı ortaya çıkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Ürün ve Hizmetler

Call Now ButtonHemen Ara